Online Membership
Volunteer
Work For Us
Press Releases

Popularity Score

  • 17%

Facebook Page Views

Facebook Likes

  • 72,284

Profile Views

  • 17%

About
Satish Chandra Mishra

Full Name Satish Chandra Mishra
PartyBSP
Constituency Kanpur
Position Ex MP

Internet & Social

Users




B I O G R A P H Y

Satish Chandra Mishra is an Indian politician who was the cabinet minister in Mayavati ministry in Uttar Pradesh, India, and a part of Bahujan Samaj Party (BSP). He is a lawyer by profession. He is a member of Rajya Sabha.He is now the All India General Secretary of Bahujan Samaj Party.

Personal life

Satish Mishra is son of Late Justice Tribeni Sahai Misra & Late Dr. Shakuntala Mishra. He was born on 9 November 1952 in Kanpur, Uttar Pradesh. He did his Graduation & then L.L.B. for Pandit Prithi Nath College & Allahabad University.
He married Shrimati Kalpna Misra on 4 December 1980. The couple have 4 daughters & a son.

Positions held

 

  • Jan. 1998-Feb.1999: Chairman, Bar Council of Uttar Pradesh.
  • May 2002 - Sept. 2003: Advocate General, Uttar Pradesh.
  • Jan. 2004: onwards All India General Secretary, Bahujan Samaj Party (B.S.P.).
  • July 2004: Elected to Rajya Sabha.
  • Aug. 2004: onwards Member, Committee on Home Affairs Member, Committee on Petroleum and Natural Gas Member, Business Advisory Committee.
  • Sept. 2004: onwards Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (Rajya Sabha).
  • Oct. 2004: onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs.
  • Jan. 2006: onwards Member, Joint Parliamentary Committee on Wakf.
  • June 2006: onwards Member, Parliamentary Forum on Youth.
  • July 2010: Re-elected to Rajya Sabha (second term).
  • July 2016: Re-elected to Rajya Sabha (third term).